• info@babygoat.com.tr
  • +90 (212) 670 17 17

Anasayfa

| Cumartesi, 07 Kasım 2015

Ses Gazetesi: Marka bizim, Ürün bizim.

Aydın'da Türkiye'nin ilk ve tek keçi sütünden yapılan yüzde yüz yerli milli bebek maması üretiliyor. Dünyada örneklerine az rastlanılan keçi sütünden mama ve devam sütü Koçarlı'da Keçicik Şirketi tarafından seri üretim yapılmaya başlandı. Üretilen mamaların büyük çoğunluğu yurt dışına ihraç edilirken, isteyenler www.babygoat.com.tr adresi üzerinden satın alabiliyorlar.

35 bin metre kare alan üzerine kurulan fabrikada İsviçren’nin Saanen ırkı keçi sütünden anne sütüne en yakın bebek maması üretimi yapan Keçicik Şirketi, Avrupa'da üçüncü yerli ve milli mama üretimi yapan ülkeler arasındaki yerini aldı. Cincin yolu üzerinde bulunan10 tonluk süt işleme kapasiteli fabrikada Saanen keçilerinden elde edilen süt günlük işleniyor. Türkiye'deki bebekler artık yerli ve yüzde yüz milli keçi sütü ile yapılan bebek maması BabyGoat® tüketecek.

GDO'SUZ BEBEK MAMASI

En değerli anne sütünden sonra keçi sütünün geldiğine dikkat çeken Keçicik Yönetim Kurulu Başkan Metin Seçim, "En değerli varlıklarımız bebeklerimiz, bu güne kadar hep dışarıdan gelen mamalarla beslendi. Hiç milli mamamızı yapmamışız. Türkiye'de ilk ve tek bebek maması Aydın'da üretiliyor. Piyasadaki bebek mamalarının yüzde 90'nı inek sütünden üretildiği için biz milli mama üretimine anne sütüne en yakın keçi sütünden yapmaya karar verdik. Üç yıla aşkın bir AR-GE çalışmamız var. İlk önce keçi çiftliğimizde bulunan keçileri ıslah ederek başladık. Daha sonra keçilerimizi daha yağ oranı yüksek daha kaliteli süt elde edebilmek için nasıl yetiştirebiliriz diye araştırdık. GDO'suz ürünlerle üç yıldır keçilerimizi besliyoruz. Çünkü bebeklerimize vereceğimiz ürünler GDO'suz olmalıydı. Hem bir yandan neslimizi iyileştirirken bir yandan da beslenmelerine dikkat ettik. Tamamen doğal beslenmeye özen gösterdik. O yüzden bu keçilerden almış olduğumuz sütler çok değerli. Üç yılın sonunda da entegre tesisimizde ve fabrikamızda Türkiye'nin ilk ve tek dünya standartlarındaki kalitesi ile bebek maması üretimini yapmaya başladık" dedi.

İKİ FARKLI BEBEK MAMASI ÜRETTİLER

Türkiye'nin ilk ve tek keçi sütü bazlı bebek maması iki farklı ürün olarak piyasaya arz edilmiş durumda olduğunu ifade eden Keçicik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Engin Yiğit, "Bir numaralı olarak tabir ettiğimiz bebek mamaları 0-6 aylık bebek yaş gurubuna göre özel formülizasyon çerçevesinde oluşturulmuş bebek sütü. İki numaralı bebek sütümüz ise 6 ay ve üstü bebekler için özel formülize edilmiş bir devam sütüdür. Bu milli mama dediğimiz özel ürünün Türkiye'de bulunabilirliğini arttırmak için çalışmalar yapıyoruz. Ürünlerimizi eczanelerde bulabilirsiniz. İnternette bulabilirsiniz. Kullanıcılar internet üzerinden bize ulaşıp ürünleri kapıda alıp bebeklerine sunabilecekleri bir platform oluşturduk. " diye konuştu.

'MİLLİ MAMA BİZE BÜYÜK SORUMLULUKLAR YÜKLEDİ'

Milli mamayı üretmek kendilerini büyük sorumluluklar yüklediğine dikkat çeken Yiğit, "En büyük sorumluluğumuz kendi kültürel değerlerimize göre bir ürün üretip bunu dünya çapında ve kalitesinde üretip dünya pazarına sunmaktı. Bu güne kadar yurt dışında üretilmiş ürünleri ülkemize getirip bebeklerimizi bunlarla büyüttük. Bundan sonra kendi milli markamızla bebekleri büyütüp bununla beraber Türkiye'ye bir ihraç kalemi de kazandırıp ürünlerimizi yurt dışı pazarlarına da göndermek istiyoruz" dedi.

RAF ÖMRÜ İKİ YIL

Keçicik firmasının üretmiş olduğu bebek mamasının raf ömür iki yıl. İşletmede İsviçre’nin Saanen ırkı keçilerinden elde edilen sütlerin günlük olarak işlendiğini vurgulayan Yiğit, "Keçi sütüne eklemiş olduğumuz çeşitli mineral ve vitaminlerle sütümüzü zenginleştiriyoruz. En büyük özelliği içerisine giren proteinlerin tamamı süt bazlı. Asla dışarıdan protein eklenmiyor. Asla koruyucu katkı madde kullanmıyoruz. Bebeğinize zarar verecek hiçbir koruyucu madde yok. Sadece içerisine onu zenginleştirmek amacıyla minarel ve vitamin katılıyor. Raf ömrünü uzatacak ya da farklı katkı maddeleri kullanarak mamamızı zenginleştirmiyoruz. Mamalar şekersiz. Bizim amacımız ürünün satılabilirliği değil. Eğer biz buna milli mama diyorsak bunun rakamsal boyutuna bakmadan tamamen bebeklerimizi düzgün bir platformda kaliteli olarak beslemeyi amaç edindik. Artık Türkiye'de yerli, doğal milli bebek maması üretiliyor. Aydın'daki tesis Türkiye'de ilk dünyada üçüncü." şeklinde konuştu.